Jak wyczyścić szybę w kominku?

Jak wyczyścić szybę w kominku?
Photographee.eu, fotolia.com, #66644022

Każda osoba posiadające w domu kominek z pewnością wie, że wymaga on odpowiedniego traktowania i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, które wpływają na jego poprawne funkcjonowanie. Bagatelizowanie tej kwestii może sprawić, że charakterystyczny widok płomieni tańczących w palenisku będzie zakłócony przez ciemny osad, który istotnie zmniejsza transparentność szyby. Wiemy, że każdy z Was uwielbia patrzeć na płomienie intensywnie migoczące w kominku, dlatego w dzisiejszym artykule podpowiemy Wam, jak skutecznie i szybko wyczyścić szybę w kominku.


 

Jak uniknąć brudzących się szyb?

Zgodnie z powiedzeniem, że lepiej zapobiegać niż leczyć, w pierwszej części naszego artykułu postaramy się Wam przedstawić działania profilaktyczne, które skutecznie zniwelują ryzyko wystąpienia czarnego osadu na szybie. Główną przyczyną tego zjawiska jest zbyt niska temperatura w palenisku, która uniemożliwia pełne spalanie. Wówczas z drewna wydzielają się substancje smoliste oraz sadza, które następnie przywierają do szyby.

Jeżeli chcecie uniknąć zabrudzeń, powinniście zadbać o odpowiedni sposób eksploatowania kominka. W palenisku nie może zabraknąć drewna. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych palenisk oraz kominków z płaszczem wodnym, ponieważ te rozwiązania potrzebują znaczniej ilości opału do wytworzenia wysokiej temperatury. Pamiętajcie również o jakości drewna. Musi być ono suche i pozbawione żywicy, która jest również odpowiedzialna za powstający osad. Ostatnim czynnikiem wpływającym na niską temperaturę w palenisku jest niewystarczająca ilość tlenu, która może być wynikiem nieodpowiedniego postępowania przy paleniu lub zanieczyszczonego przewodu kominowego.

a

glebchik, fotolia.com, #103968272
glebchik, fotolia.com, #103968272


 

Sposób I – Preparaty do czyszczenia kominka

Jeżeli nie ustrzegliście się osadu i musicie zmierzyć się z zabrudzoną szybą, to pierwszym rozwiązaniem na pozbycie się problemu jest inwestycja w specjalistyczną piankę do czyszczenia szyb, którą z pewnością znajdziecie w każdym markecie budowlanym. Pianka w tej roli sprawdza się doskonale, ponieważ nie spływa po szybie i doskonale rozpuszcza osad. Podczas czyszczenia niezbędne będą również takie artykuły jak płyn do szyb, ręczniki papierowe, folia lub karton zabezpieczający podłoże oraz gumowe rękawiczki, które uchronią Wasze dłonie przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.

Jak to zrobić? Pierwszym krokiem jest nałożenie pianki na szybę, a następnie odczekanie odpowiedniej ilości czasu, aż jej formuła rozpuści osad. Całą szybę należy wyczyścić przy pomocy ręczników papierowych, które skutecznie zbiorą większość brudu z szyby. Ostatnim krokiem jest dokładne doczyszczenie szyby przy pomocy płynu do szyb, który skutecznie usunie wszelkie smugi oraz pozwoli uzyskać doskonały wygląd.


 

Sposób II – wykorzystanie popiołu

Druga metoda czyszczenia kominka sprowadza się do działania z pominięciem środków chemicznych na rzecz naturalnych składników takich jak popiół. Charakteryzuje się on kwaśnym odczynem, dlatego doskonale usuwa wszelkie brudy oraz osady przylegające do szyby kominkowej. Niewielką ilość popiołu należy rozpuścić w wodzie w taki sposób, aby całość stworzyła mazistą konsystencję, którą następnie nakładamy na papierowy ręcznik i przecieramy szybę, aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Jest to skuteczny sposób, jednak należy uważac, aby popiół nie zawierał zabrudzeń oraz drobinek, które mogłyby porysować szybę.

Działając zgodnie z naszymi wytycznymi, szyba w Waszym kominku z pewnością będzie cechować się nienagannym wyglądem, który pozwoli Wam w pełni cieszyć się urokiem ognia płonącego w palenisku.