Kominek dawniej i dziś

Kominek dawniej i dziś
ermess, fotolia.com, #49703791

Ogień od tysięcy lat towarzyszy ludzkości. Ujarzmiony pojawił się już w czasach prehistorycznych, kiedy to w jaskiniach nasi przodkowie rozpalali ogniska, które wówczas były niezbędne do przeżycia. Od tego czasu minęły tysiące lat rozwoju cywilizacyjnego, jednak w naszych domach ogień jest w dalszym ciągu obecny.

Dziś wiele osób nie wyobraża sobie salonu bez kominka, który nie tylko pomaga ogrzać wnętrze, ale pełni również funkcję dekoracyjną. Tworzy specyficzną atmosferę, która nadaje wnętrzom przytulności, swojskości i ciepła.


 

Kominki otwarte

Pierwsze kominki pojawiły się już w średniowieczu. W tym okresie zaczęły dominować ceglane kominki w kształcie kopuły. Ich wydajność grzewcza nie była imponująca, jednak porównując je ze zwykłymi paleniskami, które wówczas znajdowały się większości domów, wniosły one ogromny wkład w rozwój dziedziny domowych kominków.


 

Piece kaflowe

Przełomowym okresem był wiek XV. Wówczas pojawiły się pierwsze prostopadłościenne piece kaflowe, które wyróżniała znacznie większa wydajność od otwartych kominków. Piece kaflowe to specyficzny rodzaj ogrzewania akumulacyjnego, który mógł emitować ciepło nawet po kilkunastu godzinach od rozpalenia ognia. W piecu kaflowym wszystkie elementy tworzyły spójną całość, jednak nie były one od siebie zależne.

Piece kaflowe występowały najczęściej w formie słupa wykonanego z cegły szamotowej. Jego zewnętrzna warstwa była pokryta ceramiką. To pierwsze rozwiązanie, które spełniało nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Piece wnosiły do pomieszczeń niezaprzeczalną klasę. Były wyrazem ponadczasowego stylu i ekstrawagancji.


 

Współczesne kominki

Dynamiczny rozwój technologiczny zaowocował istotnymi zmianami. Pojawiły się alternatywne metody ogrzewania pomieszczeń, a kominki zmieniły swoją formę. Obecnie osoby, które mają w planach wzbogacenie swojego salonu o piękny kominek, mają do dyspozycji wiele różnorodnych rozwiązań.

ASK-Fotografie, fotolia.com, #91537533
ASK-Fotografie, fotolia.com, #91537533

Kominek otwarty, wkład kominkowy, kominek wolnostojący, kominek gazowy, kominek elektryczny, a może z płaszczem wodnym? Tylko od Was zależy jaką formę ogrzewania wybierzecie. Współczesne kominki dzięki możliwościom oferowanym przez dostępne technologie, mogą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale stanowić również skuteczne źródło ciepła, które może skutecznie ogrzewać cały dom.


 

Klasyczne vs. nowoczesne

Dziś decydując się na budowę kominka, można również dopasować jego wygląd do stylistyki wnętrza. Do niedawna najpopularniejszym wyborem były kominki aranżowane na współczesny styl, które zachwycały swoją unikatową formą, zróżnicowanym kształtem oraz inspirującym designem. Dziś coraz więcej osób zwraca uwagę na rozwiązania stylizowane na nieco staroświecki, klasyczny styl. W wielu domach pojawiają się kominki przypominające stare piece kaflowe. To repliki, które zachwycają elegancją i pięknem, jednak są bardziej funkcjonalne od konstrukcji z przeszłości.


 

Ewolucja kominków sprawiła, że dziś w naszych domach goszczą konstrukcje, które są wygodne, praktyczne i funkcjonalne. To kominki, które można spersonalizować i idealnie dopasować własnych potrzeb, upodobań oraz preferencji. Sprawiają, że obecnie nikt nie wyobraża sobie swojego domu bez przytulnego kominka, przy którym można się zrelaksować i wyciszyć w trakcie zimowych wieczorów.

Jeżeli marzycie o perfekcyjnym, eleganckim i funkcjonalnym kominku we własnym domu, koniecznie się z nami skontaktujcie – zajmujemy się nie tylko montażem kominków w Poznaniu, ale i doradztwem w kwestii wyboru najlepszego rozwiązania dla danego pomieszczenia i metrażu. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego oraz kontaktu telefonicznego!