Kominek w drewnie

Kominek w drewnie
philipimage, fotolia.com, #98028068

Decydując się na kominek w salonie, możecie wybierać spośród wielu różnorodnych form oraz stylów wykonania. Moda na kominki nie przemija, jednak trendy dotyczące jego aranżacji systematycznie się zmieniają. Obecnie jednym z ciekawszych rozwiązań jest kominek w drewnie. Czy taki kominek może wyglądać atrakcyjnie, będąc jednocześnie funkcjonalnym i wygodnym w użyciu?


 

Drewno – szlachetny materiał

To oczywiste, że drewno jest najszlachetniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli oraz innych elementów i akcesoriów służących do dekorowania wnętrz. Wyróżnia się elegancką, a jednoczenie bardzo ciepłą fakturą, dzięki której pomieszczenia są nie tylko atrakcyjne, ale również bardzo przytulne.

W opinii wielu osób ten naturalny materiał jest synonimem luksusu oraz ponadczasowego piękna. Kolejnymi zaletami drewna są trwałość oraz bardzo uniwersalny charakter. Drewniane dodatki doskonale komponują się z wieloma stylami. Z pewnością będą świetnie się prezentować w klasycznych, minimalistycznych, eleganckich, a nawet nowoczesnych wnętrzach. To kluczowy argument, który w naszej opinii przemawia za inwestycją w ten materiał.


 

Nie tylko kamień, cegła, czy kafle!

W większości domów kominki bazują na obudowach wykonanych z materiałów takich jak cegła, marmur, kamień. To modne materiały, które doskonale sprawdzają się w tej roli, jednak w naszej opinii warto zainteresować się również drewnem. Ze zwykłego kawałka drewna można wyczarować prawdziwe cuda, a doskonałym tego przykładem są obudowy kominków, które zachwycają unikatowym designem oraz oryginalną kompozycją. Takie kominki w ostatnich latach cieszą się rosnącą popularnością wśród osób, które szukają ponadczasowych rozwiązań aranżacyjnych. Kominek w drewnie będzie wyglądać modnie zarówno dziś, jak i jutro. To inwestycja na długie lata, dzięki której wnętrze Waszego domu będzie zawsze eleganckie i harmonijne.


 

Ważne zasady

W odróżnieniu od wcześniej wymienionych materiałów, drewno jest podatne na wysoką temperaturę, dlatego decydując się na kominek w drewnie, powinniście pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Obudowy kominków ze względu na sposób oddawania ciepła można podzielić na obudowy ciepłe oraz zimne. Jak sama nazwa wskazuje, pierwsze z nich oddają ciepło bezpośrednio do pomieszczenia, natomiast drugie oddają ciepło poprzez instalację DGP lub system centralnego ogrzewania. Jeżeli zdecydowaliście się na kominek drewniany, to tylko w zimnej obudowie, ponieważ drewno, które się nagrzewa, może uwalniać do otoczenia lotne substancje mające intensywny zapach i mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Zimną obudowę wykonaną np. z płyty krzemowo-wapiennej można bez obaw pokryć drewnem, pamiętając o odpowiedniej izolacji. W tym celu wykorzystaj specjalną wełnę z folią aluminiową.

Stosując się bezwzględnie do tych porad, nic nie stoi na przeszkodzie do wykonania pięknego, drewnianego kominka, który będzie doskonale komponował się z innymi elementami wystroju Waszego domu.