Na co uważać, posiadając kominek?

Na co uważać, posiadając kominek?
fotolia.com, 73336261 | Autor: Brandon T

Kominek to inwestycja, która sprawdza się każdym domu. To rozwiązanie, dzięki któremu można skutecznie ogrzać pomieszczenia, a jednocześnie ma ono korzystny wpływ na walory estetyczne wnętrza. Widok palącego się ognia jest niezwykle inspirujący, jednak by móc się nim delektować przez wiele lat, niezbędna jest prawidłowa eksploatacja kominka. To niezwykle istotna kwestia, dlatego w dzisiejszym artykule poruszymy ważne kwestie dotyczące właściwego korzystania z kominka.

 

Odpowiedni opał

Bez drewna nie byłoby ognia. To paliwo to dla naszego kominka, jednak należy pamiętać, że nie każdy rodzaj sprawdzi się w palenisku. Odradzamy korzystanie z drewna pochodzącego z drzew iglastych, ponieważ ma ono niższą gęstość, która niekorzystnie wpływa na szybkość spalania. Takie drzewo zawiera w sobie żywicę, która w czasie spalania będzie się ulatniać, tworząc nieprzyjemny zapach oraz zanieczyszczenia, które z czasem mogą być niebezpieczne dla całego systemu. W opinii ekspertów w palenisku powinno znajdować się wyłącznie drewno z drzew liściastych. My polecamy Państwu drewno brzozowe, grabowe bądź dębowe.

 

Wilgotność drewna

Istotny jest nie tylko rodzaj drewna, ale również wilgotność, która nie powinna przekraczać 20 procent. To ważna kwestia, o której powinni pamiętać posiadacze kominków, ponieważ mokre drewno charakteryzuje się znacznie niżą wartością energetyczną. O efektywności spalenia decyduje również wielkość kawałków, które umieszczamy w palenisku. Zbyt duże nie spalą się w całości, pozostawiając po sobie zwęglone odpady. Najlepszym rozwiązaniem jest porąbanie drewna na klocki o grubości 10 centymetrów. Stosując się do tych dwóch wskazówek, palenisko w Waszym kominku będzie zawsze utrzymywać odpowiednią temperaturę. W ten sposób można zaoszczędzić znaczną część opału.

 

Poprawne rozpalanie ognia w kominku

Wiele osób do rozpalania ognia używa kolorowych gazet, kartonów, papierowych śmieci, a nawet płynów łatwopalnych. Jest to kardynalny błąd, ponieważ papiery wydzielają sporą ilość lotnego popiołu, natomiast płyny łatwopalne mogą spowodować niekontrolowany wybuch. W naszej opinii jedynym słusznym wyborem są specjalne rozpałki kominkowe w formie kostek bądź saszetek. Rozpalanie ognia przy ich użyciu jest łatwe, szybkie i co najważniejsze bezpieczne dla naszego kominka.

 

Gaszenie ognia

Woda skutecznie gasi ogień, jednak w przypadku kominków jej użycie jest zabronione. Ogień w kominku powinien sam wygasnąć. Ten proces można przyspieszyć poprzez zmniejszenie ilości powietrza w palenisku.

 

Regularna konserwacja

Wszyscy posiadacze kominków powinni pamiętać, aby po zakończeniu sezonu grzewczego wykonać kompleksową kontrolę całego systemu. Niezbędne jest sprawdzenie szczelności przewodów spalinowych i wentylacyjnych oraz zweryfikowanie stanu technicznego wszystkich komponentów paleniska.

 

Warto przestrzegać naszych zasad, ponieważ dzięki nim Wasz kominek będzie funkcjonować w optymalnych dla siebie warunkach. Pamiętajcie, że prawidłowo eksploatowany kominek to bezpieczny kominek, którym będziecie mogli cieszyć się przez wiele lat.