Czysty kominek- na co zwrócić uwagę

Czysty kominek- na co zwrócić uwagę
Kamil Kurus, fotolia.com, #105634819

Często spotykamy się w naszym salonie z pytaniami dotyczącymi estetycznej strony eksploatacji kominka. Budowa kominka to jedna sprawa (jednak efekt będziemy oglądać na co dzień). Tu też chodzi o estetykę. Co jednak gdy wnętrze naszego kominka wyglądają jak piekielne czeluści? Czy można coś zrobić już na samym początku, jeszcze przed decyzją o wkładzie aby mieć wpływ na późniejszy wygląd? Czysty kominek to nie mit. Sprawdźcie co należy wziąć pod uwagę aby wyglądał doskonale przez lata.

Ciepło konwekcyjne
Przyjemne ciepło unoszące się w Państwa domu to ciepło konwekcyjne, powstające pomiędzy wkładem, a obudową. Zimne powietrze jest zasysane od dołu i podgrzewane przez wkład kominkowy, po czym unosi się ku górze i poprzez kratkę wentylacyjną umieszczoną w obudowie kominka wydostaje się do pomieszczenia. Ogrzewanie odbywa się tu poprzez obieg powietrza wewnątrz komory.

Czysta i jasna komora spalania
Przy normalnym, prawidłowym paleniu, osad z wewnętrznych płyt ceramicznych wypala się w komorze spalania, a wnętrze wkładu pozostaje jasne i czyste, nawet po wielokrotnym użyciu.

Zobacz też środki czyszczące komin i inne dodatki do usprawnienia pracy pieca.

obieg powietrza

Legenda
1 Wkład kominkowy (palenisko)
2 Rury spalinowe (odprowadzenie spalin do komina)
3 Izolacja z płyt krzemianowo-wapiennych (komora grzewcza)
4 Wlot powietrza do chłodzenia wkładu kominkowego
5 Wylot ogrzanego powietrza na pomieszczenie
6 Powietrze do spalania doprowadzone z zewnątrz budynku
7 Zabudowa dekoracyjna

 

Jak uniknąć brudnej szyby?
Wielu producentów palenisk stosuje dodatkowe systemy, które mają na celu zmniejszenie osadzania się brudu na szybie i dłuższe utrzymanie jej w czystości. Jednym z rozwiązań stosowanych od kilku lat w kominkach jest szyba z kurtyną powietrza. W mniejszym stopniu ulega ona okopceniu dzięki zimnemu powietrzu zassanemu otworami umieszczonymi wokół lub nad szybą. Przepływając przy szybie, powietrze powoduje odpychanie od niej cząsteczek sadzy.

Kolejnym sposobem jest wyposażenie paleniska w tzw. szybę samoczyszczącą. Od wewnętrznej strony pokryta jest ona przezroczystą cienką warstwą metalu, dzięki czemu, dzięki czemu ciepło nie przenika na zewnątrz kominka (kominek oddaje mniej ciepła przez promieniowanie do wnętrza), ale odbija od tej warstwy. Rośnie wtedy temperatura w palenisku i powstaje zjawisko pyrolizy, dzięki któremu cząsteczki osiadające na szybie są od niej odrywane i dopalane w palenisku.

Z pewnością każdy z tych systemów pozwala dłużej utrzymać czystą szybę w palenisku. Z pewnością każdy z tych systemów pozwala dłużej utrzymać czystą szybę paleniska, ale podstawą jest stosowanie suchego drewna jako paliwa. Paląc wilgotnym lub wręcz mokrym drewnem, w utrzymaniu czystej szyby nie pomogą żadne systemy. Pamiętajmy też, że całkowite zamykanie dopływu powietrza obniża temperaturę spalania i wzmaga wydzielenie sadzy.