Kominek gazowy – bezpieczny i czysty

Kominek gazowy – bezpieczny i czysty

Kominek gazowy
W Polsce buduje się coraz więcej domów w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, a w miastach- apartamentowców. Salony w nich nie są w stanie pomieścić dużej zabudowy kominkowej. Alternatywnym wyjściem okazuje się kominek gazowy, który ze względu na swoją specyfikę mogą być mniejsze niż najmniejsze ich odpowiedniki na paliwo stałe.

Plusy i minusy:

+ Wygoda obsługi
Nie musisz martwić się składowanie opału, wynoszenie popiołu, czyszczenie osmolonej szyby czy zabrudzonych sadzą ścian.
Obsługując kominek za pomocą pilota mamy możliwość uzyskania precyzyjnej temperatury pomieszczenia.
+ Bezpieczeństwo
Dzięki automatycznej kontroli procesu spalania kominek gazowy zapewnia dużo większe bezpieczeństwo użytkowania.
Paleniska gazowe wyposażone są w rożnego rodzaju czujniki np. odcinające dopływ gazu w przypadku zaniku prądu czy braku ciągu. Tu także nie ryzykujemy wypadnięciem płonącego polana czy rozlaniem paliwa- jak w przypadku biokominka.
+ Naturalny płomień
Dzięki odpowiedniej konstrukcji palnika i specjalnym elementom wyłożenia paleniska, ogień w dobrych jakościowo kominkach gazowych do złudzenia przypomina ogień z tradycyjnego paleniska na drewno.
Cena
Kominki gazowe mogą obecnie konkurować głównie z piecami na pelet. Przegrywają na tym polu tradycyjnymi kominkami ( cena najtańszego wynosi ok. 9000 zł). Nie zauważamy jednak tego ile jest w nich robione dla naszego bezpieczeństwa, wygody i efektu jaki dają na długie lata.

aranzacja-piec-wolnostojacy-gazowy-koza-ab-s-g-1920-1920-1-0-0

Ważne!
Dodatkowo przy kominku gazowym trzeba pamiętać, że wymaga on przygotowania odpowiedniej instalacji zasilającej. Warto to przewidzieć już na etapie projektu budynku.

Kominki gazowe nie podlegają wprowadzanym aktualnie w Polsce ograniczeniom na użytkowanie kominków opalanych drewnem w dużych miastach. Możemy więc instalować kominek gazowy bez obaw, że za jakiś czas przepisy zmuszą nas do jego demontażu.

Gaz z sieci lub LPG
Decydując się na tego typu urządzenie mamy do wyboru paleniska na gaz z butli (LPG) bądź z sieci, czyli ziemny. Pierwsze rozwiązanie daje największą swobodę, jeżeli chodzi o wybór miejsca dla kominka, ale musza też do regularnej wymiany czy uzupełnienia gazu w butli. Drugi sposób ogranicza nas, jeśli chodzi o swobodę wyboru miejsca, gdyż do kominka musi być doprowadzona instalacja gazowa. Co więcej musi ona zostać uwzględniona już w projekcie budynku

Co z kominem?
Kominek gazowy, podobnie jak ten opalany drewnem, potrzebuje komina. Dla palenisk gazowych średnica komina jest znacznie mniejsza niż dla tradycyjnych palenisk na drewno. Dla urządzeń gazowych nie potrzeba budować tradycyjnego komina, wystarczy koncentryczny przewód kominowy tzw. powietrzno- spalinowy. Składa się on z dwóch rur. Jedna doprowadza powietrze z zewnątrz do spalania (rura zewnętrzna), druga zaś odprowadza spaliny (rura wewnętrzna). Co ciekawe taki przewód można wyprowadzić nawet przez ścianę zewnętrzna budynku tuż przy kominku.

1008_default_max_maestro_80_3_eco_wave_ceraglass_houtset_standaard_300_dpi_rgb

Gdy stajemy przed ostatecznym wyborem, rozważamy wszystkie argumenty i staramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie. Dlatego jeżeli chcemy kominek, który jest mało absorbujący, czysty i wygodny w stosowaniu, to doskonałym rozwiązaniem będą dostosowane do naszych wymagań kominki bądź piecyki gazowe.

aranzacja-kominek-gazowy-leo-100-1920-1920-1-0-0 aranzacja-kominek-gazowy-leo-100-l-p-1920-1920-1-0-0 df120lp