Koza- piece wolnostojące żeliwne, stalowe

Koza- piece wolnostojące żeliwne, stalowe

Nowoczesny piec wolnostojący wyróżnia się przede wszystkim nowatorskim designem oraz funkcjonalnością. Pozwala to na skuteczne dopasowanie go zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i modernistycznych aranżacji. To niewielkie urządzenia, których największymi zaletami są szybki i łatwy montaż oraz mobilność. Wybierając tzw. kozę lub wkład w zabudowie kaflowej, w krótkim czasie i bez konieczności przeprowadzania poważniejszych prac budowlanych możemy zapewnić ciepłą atmosferę w każdym wnętrzu.

aranzacja-piec-wolnostojacy-gazowy-koza-ab-s-g-1920-1920-1-0-0

Jak dobrać moc?
W piecach wolnostojących podstawowym rodzajem opału jest drewno, czyli stosunkowo tani i ekologiczny materiał. Są też piece z możliwością palenia w nich węglem.

Aby skutecznie ogrzewać pomieszczenia, warto również odpowiednio dobrać parametry techniczne wymarzonej kozy. Na samym początku musimy sprawdzić czy moc kominka wystarczy do ogrzania całego domu lub wybranego pomieszczenia. Chcąc zdecydować, które z nich będą ogrzewane należy obliczyć ich kubaturę. Przyjmuje się, że 1 kW mocy pieca wystarcza na ok.10 mkw. powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 m w dobrze izolowanym domu.

Warto wiedzieć czym palić!
Przed zakupem należy dobrze rozeznać się w dostępnych rodzajach pieców, ponieważ od tego zależeć będzie między innymi materiał, którym będziemy mogli palić. W zależności od rodzaju pieca, można w nim palić drewnem, peletem, brykietem drzewnym lub z węgla brunatnego i kamiennego. Wybór środka opałowego jest bardzo ważny, ponieważ każdy ma inne właściwości. Nie można też stosować innych materiałów niż te wskazane przez producenta.

Jaki materiał na piec?
Podczas wyboru pieca wolno stojącego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego wykonany jest korpus.

Kozy najczęściej produkuje się z wysokiej jakości żeliwa lub stali. Zapewnia to długotrwałą eksploatację, odporność na wysokie temperatury oraz wytrzymałość na uszkodzenia.

Odpowiednie połączenie obu tych materiałów umożliwia także zaprojektowanie urządzenia o designerskich kształtach i mniejszej wadze.

W dobrej jakości piecach stalowych wnętrza wkładów wykonane są ze specjalnych materiałów akumulujących. Spełniają one funkcję dodatkowego izolatora, dzięki któremu zwiększa się efektywność spalania, a ciepło jest dłużej zatrzymywane i oddawane do otoczenia.

Instalacja
W przeciwieństwie do tradycyjnych komików, kozy nie wymagają zabudowy, a więc świeżo zakupione, kompletne urządzenie można postawić praktycznie w dowolnym miejscu. Jedynym kryterium jest możliwość podłączenia przewodu odprowadzającego spaliny. Do takiej instalacji warto wybrać także dostatecznie długą rurę, ponieważ będzie ona stanowić dodatkową powierzchnię emitującą ciepło. W niektórych modelach można można wybrać umiejscowienie wylotu spalin- górze lub tyłu urządzenia.

Mimo że przy instalowaniu pieca wolno stojącego nie ma dużo pracy, to trzeba pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia. W pobliżu pieca nie powinny stać meble, ponieważ osiąga on wysoką temperaturę. Poza tym kozę lub piecyk kaflowy należy ustawić na podłożu wykonanym z materiałów niepalnych. W tym wypadku można wykorzystać płytki ceramiczne, kamienne lub elegancką podstawę z hartowanego szkła.

aranzacja-kominek-powietrzny-wk-440-kafel-k-1920-1920-1-0-0

Piece wolnostojące to zdecydowanie prostsze pod wieloma względami i tak samo efektowne urządzenie co wkłady do zabudowy. Od nas tylko zależy co wybierzemy. Zastanówmy się dobrze bo wybór jest przeogromny!

aranzacja-kominek-powietrzny-blanka-kafel-k-1920-1920-1-0-0