Kominki elektryczne dostępne dla wszystkich!

Kominki elektryczne dostępne dla wszystkich!

Producenci proponują całą gamę kominków elektrycznych. W zależności od potrzeb i upodobań możemy wybrać kominek: do zabudowy, wolnostojący, naścienny lub wbudowany w mebel i ustawić w wybranym miejscu, zamontować w ścianie lub też na niej powiesić.

Oferowane kominki odpowiadają każdemu wnętrzu i stylowi – od nowoczesnego po klasyczny, pozwalają harmonijnie połączyć wygląd kominka z wystrojem pomieszczenia. Jak każde urządzenie kominki elektryczne mają swoje wady i zalety.

Ogrzewanie
Kominki elektryczne służą jedynie do ogrzewania pomieszczenia, w którym stoją, mają jednak tę zaletę, że są to zwykle urządzenia mobilne, które w miarę potrzeby można przenosić do różnych pomieszczeń i w ten sposób dogrzewać się, niezależnie od miejsca, w którym znajdują się domownicy. Do ogrzewania pomieszczenia wystarczający będzie kominek o mocy 1,5-2 kW.

Efekt wizualny
Obecnie produkowane kominki elektrycznie mogą również pod tym względem przypominać tradycyjne urządzenia. Aby kominek elektryczny do złudzenia przypominał tradycyjny warto zdecydować się na urządzenie z efektem płomienia 3D, który pozwala uzyskać trójwymiarowy widok płonącego ognia oraz unoszącego się nad sztucznymi polanami dymu, do złudzenia przypominający widok z prawdziwego kominka. Niektóre kominki wyposażone są nawet w syntezator dźwięku, z którego wydobywa się charakterystyczny odgłos trzaskającego w ogniu drewna. Jeśli kominek elektryczny ma przypominać wyglądem ten prawdziwy warto wybrać urządzenie z ozdobną obudową – np. z dekoracyjną konsolą.

kemi-bialy_main
Obsługa
Po podłączeniu do prądu kominka elektrycznego można praktycznie zapomnieć o jego obsłudze. Będzie on ogrzewał pomieszczenie, nie wytwarzając przy tym produktów ubocznych spalania typowych dla tradycyjnego kominka, nie wymaga czyszczenia, dokładania opału, a ponadto jest bezpieczny w użytkowaniu.

Kiedy montować?
Montaż tradycyjnego kominka należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Wymaga on bowiem podłączenia do odpowiedniego przewodu kominowego, doprowadzenia powietrza, koniecznego do prawidłowego spalania, a także odpowiednio wytrzymałego fundamentu lub stropu w miejscu, w którym ma stanąć. Jeśli więc decyzja o montażu kominka zapadnie podczas wykańczania domu lub w trakcie jego użytkowania, zastosowanie tradycyjnego urządzenia może okazać się niemożliwe lub wiązać z ogromnymi kosztami. Inaczej jest w przypadku kominka elektrycznego – jest to urządzenie, które oprócz podłączenia do prądu nie ma specjalnych wymagań technicznych. Taki kominek można kupić w dowolnym czasie i ustawić praktycznie w każdym miejscu. Okaże się niezastąpiony w mieszkaniach w blokach, gdzie montaż tradycyjnego kominka jest z reguły niemożliwy lub wiąże się z utrudnieniami. Pod tym względem kominki elektryczne mają więc przewagę nad tradycyjnymi kominkami.

Simo_black_wall
Koszty eksploatacyjne
Kominek elektryczny jest zasilany niestety nie najtańszą energią elektryczną. Nie jest jednak wcale powiedziane, że jego koszty eksploatacyjne będą większe. Przyjmując, że cena 1 kW prądu kosztuje 50 groszy, za godzinę pracy kominka elektrycznego o mocy 2 kW trzeba zapłacić 1 zł. Nie są to więc duże koszty, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że takie urządzenie nie jest głównym, lecz dodatkowym źródłem ciepła w domu czy mieszkaniu.