Kominek w salonie: gorący trend w dekoracji domu

Kominek w salonie: gorący trend w dekoracji domu
marog-pixcells, fotolia.com, #93340099

Kominek w salonie to jakby współczesna wersja paleniska pośrodku chaty: jest gorącym, tętniącym sercem domu i miejscem, wokół którego domownicy z przyjemnością zbierają się w chłodne wieczory, by rozmawiać, opowiadać sobie historie i po prostu być razem.

Sęk w tym, że kominek, w przeciwieństwie do paleniska z chat naszych przodków, jest traktowany nie tylko użytkowo – jako dodatkowe źródło ciepła i miejsce przygotowania posiłków (choć akurat tego raczej już nie potrzebujemy!) – ale również dekoracyjnie. Jest przecież centralnym punktem wnętrza i elementem, który zawsze będzie przyciągał spojrzenia. Jak wykorzystać go do stworzenia przytulnej, urokliwej i jednocześnie stylowej dekoracji?

red-gardenia
RED Gardenia / 7 229 zł

a

Zaczynamy od początku, czyli wybieramy kominek

Wybierając kominek, jeszcze na etapie budowy albo przeprowadzania generalnego remontu domu warto wziąć pod uwagę to, w jakim stylu ma być utrzymany wystrój salonu, i odpowiednio dobrać model. Lubisz proste i nowoczesne, wręcz nieco futurystyczne klimaty? Kominek o prostych, czystych liniach i geometrycznym kształcie, być może nawet taki do zabudowy, będzie idealny. Jesteś dekoracyjnym tradycjonalistą i cenisz sobie ponadczasowość w wystroju wnętrz? Kominek o klasycznym kształcie to coś dla Ciebie. Harmonia przede wszystkim!

a

bmak, fotolia.com, #69898329
bmak, fotolia.com, #69898329

a

Kominek jako dekoracyjne centrum wnętrza

Bez względu na to, czy wybrałeś model kominka wyglądający supernowocześnie, czy zupełnie tradycyjnie, nie powinieneś na tym poprzestawać. Skupiająca uwagę natura tego elementu wystroju wymaga, by „ubrać” go odpowiednimi ozdobami. Dawna szlachta miała zwyczaj wieszać nad kominkiem portret słynnego przodka – a Ty możesz wybrać coś mniej oczywistego, na przykład duży abstrakcyjny obraz (w sam raz do nowoczesnego wnętrza!) albo inne dzieło sztuki, i to niekoniecznie płótno: stylowy plakat też będzie świetny!

Coraz popularniejszym pomysłem, wykorzystywanym zwłaszcza we wnętrzach zainspirowanych stylem skandynawskim, jest malowanie ściany nieopodal kominka na intensywny, wyrazisty kolor: ten element wnętrza i tak przyciągnie spojrzenia, czemu więc nie podkreślić tego jeszcze bardziej? A jeśli takie radykalne kroki to nie Twój styl, to pamiętaj, że stawianie na półeczce nad kominkiem zdjęć rodziny i przyjaciół w ozdobnych ramkach oraz pamiątek i bibelotów nigdy nie wyjdzie z mody, a przy tym nada wnętrzu tej cudownej, tak bardzo pożądanej atmosfery przytulności!