Jak utrzymać ciepło w domu?

Jak utrzymać ciepło w domu?

Oszczędzanie energii to nie tylko jeden z aspektów dbania o środowisko naturalne, ale także dobry sposób na redukcję kosztów ogrzewania. Optymalna gospodarka cieplna będzie dla nas niezwykle korzystna, zwłaszcza w sezonie zimowym. O czym należy pamiętać, aby utrzymać ciepło w domu?

Nieustannie rosnące opłaty za energię sprawiają, że coraz częściej zastanawiamy się, jak zmniejszyć nasze rachunki. Głowimy się, na czym najlepiej przyoszczędzić, by zachować pieniądze w portfelu. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy lepiej gospodarować ciepłem w naszych ukochanych czterech kątach??

a

Okna i drzwi

Dobrej jakości, szczelne okna i drzwi to podstawa, aby nie tracić ciepła. Najlepiej, jeśli zamontuje się okna z szybami termoizolacyjnymi. Aby chłodne powietrze nie przedostawało się przez drzwi, powinny mieć nie tylko ciepłą ościeżnicę, ale również ciepły próg. Jeśli nie mamy możliwości wymiany np. okien, przed sezonem zimowym dobrze jest odpowiednio je uszczelnić.

a

Dach

Ciepło ucieka także przez dach, dlatego tak istotne jest jego prawidłowe docieplenie. Najlepiej skorzystać z materiałów nie rozwarstwiających się i sprężystych, które bez przeszkód wypełnią przestrzeń między więźbą dachową. Może to być np. wełna mineralna.

a

Ściany

Również w przypadku ścian należy zastosować dobre produkty termoizolacyjne, np. styropian. Oczywiście ważne jest także to, z jakiego materiału wykonana jest ściana. Jeśli budujemy dom, doskonale sprawdzi się np. cegła silikatowa lub beton komórkowy.

a

Kaloryfery

Oczywiście wszystkie kaloryfery w naszym domu powinny być wyposażone w termostaty. Dodatkowo nie wolno ich niczym zasłaniać – kaloryfery będą funkcjonować efektywnie tylko wtedy, gdy zapewnimy wokół nich swobodny przepływ powietrza. Nie należy stawiać przy nich mebli, ani maskować ich długimi, ciężkimi zasłonami. Dobrym pomysłem na oszczędne ocieplanie pomieszczenia i domu jest kominek – o jego zaletach mówiliśmy tutaj.

a

Odpowiednia temperatura

Podczas naszego pobytu w domu nie powinniśmy przesadzać z ciepłem – utrzymanie na co dzień temperatury około 21-22°C będzie najkorzystniejszym wyborem. Kiedy śpimy, dobrze jest obniżyć temperaturę o kilka stopni. Podobnie w sytuacji, gdy wychodzimy z domu na dłuższy czas, np. do pracy. Również w kuchni temperatura może być nieco niższa.

a

Energia słoneczna

Jeśli dzień jest słoneczny, warto odsłonić okna i podnieść żaluzje. Słońce przedostanie się do naszego domu i dobrze go nagrzeje.

a

Nie zawsze potrzeba kosztownych remontów, aby zatrzymać ciepło w domu czy mieszkaniu – niekiedy wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Jednak w niektórych przypadkach, np. przy stawianiu nowego domu, dobrze jest zainwestować w odpowiednie okna i drzwi, właściwie zamontowane parapety, prawidłowo docieplony dach i ściany. Dzięki temu nasz dom będzie nie tylko ciepły, ale i energooszczędny.