Piecyk na pellet od początku

Piecyk na pellet od początku

Kotły na pellet są łatwe w instalacji oraz obsłudze. Nadają się do domów z rekuperacja ponieważ posiadają dolot powietrza. Stosowane paliwo jest w pełni odnawialne i ekologiczne. Piecyk na pellet z zamkniętą komorą spalania zapewniają bezpieczeństwo domownikom zarówno dzieciom które nie otworzą go ale również przy braku prądu spaliny nie dostaną się do pomieszczenia w którym jest umieszczony. Prezentują się na równi z piecami wolnostojącymi.

club20-1

Piecyk na pellet Air Plus–  dystrybucja gorącego powietrza

Są to piece do spalania biomasy, które umożliwiają ogrzewanie nawet kilku pomieszczeń jednocześnie. Umożliwia to dodatkowy kanał z wentylatorem oraz system rozprowadzenia gorącego powietrza w domu. Występują z podajnikiem, który działa samoczynnie, ładując odpowiednią ilość opału. Piece mogą wyróżniać się nowoczesną obudową, dzięki czemu mogą jednocześnie stanowić element dekoracyjny dla budynku.

Piecyk na pellet z płaszczem wodnym

Piec c.o. na pellet może zapewnić również ogrzanie wody użytkowej. Wtedy zmienia on charakter na c.o. oraz c.w.u. Są to również w pełni zautomatyzowane piece z podajnikiem, które na wyposażeniu posiadają regulację temperatury. Mogą wyróżniać się obudową ceramiczną, stalową bądź z kamienia przez co nie tracą uroku stojąc nawet w salonie.

Piece kominkowe na pellet

Piece kominkowe na pellet są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą się ograniczać do zwykłego centralnego ogrzewania swojego domu. Wyróżniają się one krótkim czasem potrzebnym do nagrzania pomieszczenia. Dodatkowo piece kominkowe na pellet spełniają funkcję dekoracyjną. Ze względu na opalanie pelletem, nie trzeba martwić się o przechowywanie oraz wcześniejsze sezonowanie drewna opałowego. Piece kominkowe na pellet traktowane są jako bardziej ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych kominków. Ich zaletą jest często pełna automatyzacja. W przypadku tradycyjnych kominków zarówno rozpalanie, jak i kontrolowanie temperatury jest zależne  od osobistego wkładu pracy, natomiast piece kominkowe na pellet zastępują nasz udział specjalnym oprogramowaniem.

2275

Paliwo- pellet

Paliwa, które są pochodnymi od węgla kamiennego lub brunatnego, emitują podczas spalania znaczne ilości substancji smolnych. Wydostają się one wraz z dymem i mają negatywny wpływ na jakość powietrza. W efekcie ich spalania powstają też znaczne ilości popiołu, który wymaga zagospodarowania, co może stanowić kolejny problem. O wiele bardziej ekologiczne są piece na pellet. Jest to paliwo odnawialne powstałe głównie ze sprasowanych trocin bez sztucznych dodatków. Podczas spalania emisja substancji smolistych jest niska. Powstaje także niewiele popiołu, a kurz drzewny jest o wiele łatwiejszy do usunięcia niż pył z węgla. Większość czynności jest zautomatyzowana, więc wystarcza raz na tydzień przeczyścić piec oraz dorzucić opału. Powinniśmy też szukać pelletu dobrej jakości, dzięki czemu nasz piec będzie działał długo i bezawaryjnie.

Wyróżniamy następujące klasy pelletu:

  • Pelletem klasy A1 – jest to biomasa spełniająca europejską normę EN Plus A1. Średnica pelletu może wynosić od 5 mm do 7 mm, natomiast długość może wahać się od 15 do 40 mm. Pellet nie może zawierać w sobie wilgoci większej niż na poziomie 10%. Piec na pellet klasy A1 nie będzie wytwarzać dużej ilości popiołu – jego zawartość musi być mniejsza niż 0,7% objętości paliwa.
  • Pelletem klasy A2 – piec na pellet klasy A2 raczej wykorzystywany jest w większych budynkach. Zawartość popiołu utrzymuje się na poziomie ok. 1,5%. Pellet również wyróżnia się niższą temperaturą topnienia (1100 st. Celsjusza).
  • Pelletem klasy EN B – jest to pellet, który nie spełnia warunków, aby zakwalifikować się jako biomasa wyższej klasy. Ze względu na dużą zawartość popiołu, powinien być stosowany w warunkach przemysłowych.

Wady

Największą wadą są wysokie ceny piecy na pellet i samego opału. Należy pamiętać, że jest to inwestycja, która się zwraca, bo piece tego typu dostosowują automatycznie spalanie paliwa do zmian w  zapotrzebowaniu budynku w ciepło. Przy odpowiednim ustawieniu sterownika pieca, nie tracimy opału na ogrzewanie, kiedy temperatura w pomieszczeniach jest wystarczająca. Należy też zwracać uwagę na jego jakość i unikać stosowania pelletu przemysłowego w domach, bo może to spowodować uszkodzenie kotła. Minusem może być też konieczność regularnego czyszczenia kotła, ale czyścić należy też kominek tradycyjny na paliwo stałe i to znacznie częściej. Co podkreślają użytkownicy ogień nie jest tak efektowny jak w kominku tradycyjnym ale nadal nadaje atmosferę i ciepło płynące z żywego ognia.

1043

Podsumowując, jeśli możemy sobie pozwolić na większą inwestycję, to dobrym wyborem są piece na pellet, które łączą sobie ekologię z ekonomią działania. Są dla ludzi ceniących swój czas i lubiących wykorzystać go dla bliskich.