Kominek elektryczny czy tradycyjny?

Kominek elektryczny czy tradycyjny?
fotolia.com, 75824495 | Autor: Photographee.eu

Wraz z pogorszeniem pogody zmienia się nasze nastawienie do życia i sposób myślenia. Wszyscy przełączamy się z powrotem z trybu wakacyjnego w tryb zimowy i jak jeden mąż zastanawiamy się, co by tu zrobić, żeby nie zmarznąć podczas nadchodzących chłodów?

Jest więc całkowicie zrozumiałe, że wizja wspólnych, rodzinnych wieczorów przy kominku jeszcze nigdy nie była dla nas tak atrakcyjna, jak teraz. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup podobnego rozwiązania dla naszego domu, musimy dokonać wyboru pomiędzy tradycyjnym kominkiem a kominkiem elektrycznym.

jak 
Przede wszystkim koszty

Spójrzmy na to od strony finansowej. Kominek elektryczny jest tańszy o co najmniej kilkaset złotych niż ten tradycyjny, zarówno jeśli chodzi o sam zakup, jak i jego instalację. Można go zamontować go w miarę szybko, doprowadzając tylko potrzebny przewód.

Inaczej sprawa ma się z kominkiem tradycyjnym, gdzie oprócz samego paleniska będzie potrzebny nam również komin. Ponadto będziemy musieli przyzwyczaić się do regularnych przeglądów i czyszczenia całej instalacji grzewczej. Teoretycznie więc kominek elektryczny wydaje się tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem. Niestety jest, ale tylko na krótką metę. Zasadniczą różnicą będą tutaj ceny energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnego opału jakim jest drewno.
jak 

laguna
OptiFlame Laguna / cena 4 190 zł brutto

jak 
Zakup na długie lata

Już na samym etapie planowania zakupu zdajemy sobie sprawę, że kominek jest przecież inwestycją na lata, a taki zasilany prądem jest o wiele droższy w utrzymaniu niż tradycyjne palenisko. Równie ważnym aspektem jak ten finansowy, jest także wydajność wybranego przez nas rozwiązania, a tutaj to elektryczny kominek całkowicie ustępuje miejsca „starszemu koledze”.

Moc kominka elektrycznego pozwoli nam jedynie na ogrzanie średniej wielkości pomieszczenia i to tylko pod warunkiem, iż jest ono bardzo szczelne. Tradycyjny kominek może nam natomiast posłużyć do ogrzania nie tylko sporej wielkości salonu, ale i całego domu.
jak 

mcz-tube
MCZ Tube/cena 15 479 zł brutto

jak 

Każdemu według potrzeb

Wybór wydaje się prosty. Jeśli zależy nam głównie na estetyce, to wybierzemy raczej kominek elektryczny, którego moc podobna jest do standardowych grzejników elektrycznych, ale nie generuje sadzy i nie potrzebuje częstych przeglądów. Natomiast, jeśli nie przeszkadza nam to, że od czasu do czasu będziemy musieli się trochę ubrudzić, to kominek tradycyjny zapewni nam przytulną atmosferę i ciepło w całym domu, niezależnie od tego, jak surowa będzie nadchodząca zima.

Szukasz najlepszego dla siebie kominka elektrycznego w Poznaniu? Sprawdź nas!